Na 43. EBES konferenciji koja je održana u Madridu u organizaciji Eurasia Business and Economics Society, prezentirani su preliminarni rezultati ankete stanovništva kojom je mjerena finansijska pismenost odraslih osoba u Bosni i Hercegovini. Učešće na konferenciji su uzele prof. dr. Azra Zaimović, voditeljica projekta i ass. Lejla Dedović, MA članica projektnog tima.
U okviru projekta, anketirano je cca 1.100 odraslih osoba u cca. 100 općina u Bosni i Hercegovini koristeći posljednju OECD/INFE metodologiju (2022). Anketa je sprovedena u zadnjem kvartalu 2022. godine. Neke od tema koje su analizirane jesu finansijsko znanje, finansijsko ponašanje, finansijski stavovi, te digitalna finansijska pismenost odraslih osoba. Preliminarni rezultati istraživanja pokazuju nisku razinu finansijske pismenosti odraslih osoba u Bosni i Hercegovini, posebno nisku razinu razumijevanja osnovnih finansijskih pojmova. Ovakvi rezultati su zabilježeni i u drugim zemljama širom svijeta, kako razvijenim tako i zemljama u razvoju.
Rezultati o nivou digitalne finansijske pismenosti prema OECD/INFE metodologiji (2022) su među prvima u svijetu, i pokazuju vrlo nizak nivo poznavanja i razumijevanja digitalnih finansijskih proizvoda, finansijske tehnologije i online transakcija u Bosni i Hercegovini.
Finansijska pismenost je ključna kompetencija ne samo za pojedinca koji želi steći finansijsku nezavisnost, nego i važan indikator ekonomske razvijenosti jedne zemlje. Nacionalne strategije finansijske edukacije su kompleksni, višegodišnji projekti koji uključuju veliki broj interesnih grupa s ciljem povećanja finansijskog blagostanja stanovništva. Mnoge razvijene zemlje su donijele nacionalne strategije finansijske pismenosti, npr. USA (2020), Kanada (2021), Austrija (2022), te nacionalne strategije finansijske edukacije. Finansijska pismenost je primarno u fokusu razvijenih zemalja u svijetu, ne samo zemalja u razvoju.
Projekat daje doprinos razumijevanju ove vrlo važne teme u Bosni i Hercegovini, s krajnjim ciljem povećanja finansijke inkluzije i finansijskog blagostanja, te jačanja finansijske otpornosti stanovnika Bosne i Hercegovine.
Krajnji cilj projekta jeste i iniciranje razvoja Nacionalne strategije finansijske pismenosti/finansijske edukacije u Bosni i Hercegovini.
Projekat Univerziteta u Sarajevu: Finansijska pismenost u Bosni i Hercegovini.