Na međunarodnom simpoziju o zelenim tehnologijama i aplikacijama (The International Symposium on Green Technologies and Applications – ISGTA 23), održanom 27-28. decembra 2023. godine u Maroku, Casablanca, predstavljeni su rezultati istraživanja o mjerenju digitalne finansijske pismenosti.

Rezultati pokazuju da je ukupni nivo digitalne finansijske pismenosti u Bosni i Hercegovini nizak u poređenju s razvijenim zemljama. Statistički testovi su potvrdili značajne razlike u finansijskom znanju i općoj finansijskoj pismenosti među ispitanicima različitih obrazovnih i prihodovnih grupa, kao i među različitim starosnim grupama i spolovima. Došlo se je do zaključka da su digitalni alati i vještine nejednako dostupni za različite grupe, posebno za žene, ruralna domaćinstva i osobe sa niskim prihodima, koji zaostaju u pristupu digitalnim tehnologijama i vještinama. Najmlađa starosna grupa (18 – 30 godina) pokazala je najviši nivo digitalne finansijske pismenosti. Značajne razlike u rezultatima digitalne finansijske pismenosti uočene su među različitim socio-demografskim grupama, pri čemu su najveće razlike povezane s pristupom internetu i nivoom obrazovanja. Također smo identificirali samoprocjenu finansijskog znanja i posjedovanje tekućeg računa i kreditne kartice kao važne izvore varijacija u digitalnoj finansijskoj pismenosti.

Rezultati studije naglašavaju potrebu za povećanjem nivoa digitalne finansijske pismenosti i promocijom korištenja digitalnih finansijskih proizvoda. Politike i strategije usmjerene na unapređenje digitalne finansijske pismenosti mogu doprinijeti većoj (digitalnoj) finansijskoj inkluziji, posebno za najranjivije grupe poput žena, ruralnih domaćinstava i osoba sa niskim prihodima.

Projekat Univerziteta u Sarajevu: Finansijska pismenost u Bosni i Hercegovini.